Hüseyin Turgut

1966 yılında Samsun’a bağlı Bafra ilçesinde doğdu. Fotoğraf çekmeye üniversite yıllarında, On Dokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde okurken başladı. Ancak bu alanda asıl ilerlemeyi İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK)’yle tanıştıktan sonra gerçekleştirdi.

İFSAK’ta Türkiye’nin tanınmış fotoğraf üstatlarından eğitim aldı. Bu eğitimi atölyeler yoluyla uygulamaya dökme şansı elde etti. Sonraki yıllarda İFSAK yönetim kuruluna katılarak bir süre Dernek Genel Sekreterliği görevini yürüttü. Ulusal ve uluslararası birçok yarışmaya katılarak çeşitli ödüller aldı.

Çok sayıda karma sergide yer aldı. İlk kişisel sergisini 29 Ekim 2015 yılında köy kahvesinde açarak fotoğraf sanatını şehrin ve dolayısıyla merkezin dışına taşımaya çalıştı. Bunun yanında “Haliç’in Batı Yakası, Er Meydanı, Orda Bir Köy Var Tren Garları” isimli projelerin yürütücülüğünü üstlendi.

Çektiği fotoğrafları bazı sergilerde sunma olanağı elde etti. Halen farklı ülkelere giderek kültürler arasında yakınlıklar kurmaya ve fotoğraf sanatını evrensel değerlere ulaştırmak için üretmeye devam ediyor.